Wybierając się do lekarza, możesz skorzystać z usług prywatnej placówki lub NFZ. W przypadku stomatologii sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bowiem Fundusz Zdrowia nie refunduje wszystkich dostępnych zabiegów. Poznaj podstawowe różnice pomiędzy stomatologiem na NFZ a prywatnie.
Minusy wizyty u dentysty na NFZ?
NFZ nie refunduje wszystkich zabiegów stomatologicznych, przez co w niektórych sytuacjach skorzystanie z usług prywatnej placówki jest tak naprawdę niezbędne. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci mogą skorzystać z:
- jednego badania stomatologicznego w roku oraz trzech przeglądów jamy ustnej,
- dwóch zdjęć RTG zębów,
- leczenia próchnicy,
- leczenia kanałowego, jednak wyłącznie od jedynek do trójek,
- leczenia protetycznego w przypadku utraty co najmniej pięciu zębów w jednym łuku, pacjent ma prawo do protezy akrylowej raz na pięć lat,
- leczenia kamienia nazębnego raz w roku,
- leczenia ortodontycznego dzieci do 12 roku życia.
Niestety w wielu przypadkach czas oczekiwania jest zdecydowanie za długi. Na darmowe założenie plomby można czekać nawet kilka miesięcy, co zdecydowanie nie jest wskazane dla zdrowia zębów.
Plomby refundowane przez NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia rocznie przeznacza zaledwie 2,5% ogółu środków na usługi stomatologiczne. Jest to naprawdę niewiele, zatem nie ma co się dziwić, że kwota ta przekłada się na jakość technologii. Prawo do chemoutwardzalnych plomb jest ograniczone. Stomatolog na NFZ może założyć je wyłącznie na przednich zębach, z kolei na pozostałych może założyć amalgamat – srebrną plombę.
Co istotne, niestety pacjenci nie mają możliwości dopłacenia do lepszych jakościowo wypełnień. Nie możesz wybrać się do stomatologa z NFZ i zapłacić za dodatkową usługę lub wspomnianą wyżej – lepszą plombę. Są tylko dwie opcje – albo godzisz się na warunki oferowane przez NFZ albo wybierasz się do stomatologa prywatnie.
Prywatna wizyta u dentysty w kontekście dzieci i najmłodszych pacjentów
Dzieci i młodzież do 18. roku życia mogą skorzystać z większej ilości usług stomatologicznych niż ma to miejsce w przypadku osób dorosłych. Są one bowiem inaczej finansowane. Refundowane są m.in. zabiegi wspierające poprawy rozwój uzębienia, leczenie mleczaków, leczenie chorób przyzębia, lakierowanie zębów stałych, skaling czy kosmetyczne pokrycie niedorozwoju szkliwa w zębach stałych.
Co więcej, dzieci do 12. roku życia mogą również skorzystać z bezpłatnego leczenia ortodontycznego. Dostępne są jednak wyłącznie aparaty ruchome. Podczas procesu leczenia ortodontycznego, możliwe jest jednorazowe naprawienie, a nawet wymiana aparatu na zęby.
Choć zakres usług jest w tym przypadku o wiele szerszy, niestety terminy wizyt wciąż są odległe. Wyjątkiem jest tutaj pomoc doraźna na NFZ. Kwestia długich kolejek to też nie jedyny problem, bo prywatne kliniki często posiadają dużo nowszy i bardziej zaawansowany technologicznie sprzęt dentystyczny.
Zgłaszając się do stomatologa z bólem zęba, pacjent musi zostać przyjęty jeszcze w tym samym dniu. Alternatywę dla tego rozwiązania stanowi ostry dyżur stomatologiczny, który zaoferuje pomoc w nagłych przypadkach. Na pogotowie stomatologiczne można wybrać się od godziny 19:00 do 7:00 rano, również w święta oraz dni wolne od pracy. W ramach dyżuru można liczyć m.in. na znieczulenie, badanie żywotności zęba, czasowe wypełnienie kanału, aplikację leku, usunięcie zęba czy zaopatrzenie złamanej szczęki.
Co może zaoferować Ci dentysta prywatnie, czego nie zaoferuje NFZ?
Dentysta we Wrocławiu prywatnie może Ci zaoferować więcej usług, niż ma to miejsce w przypadku NFZ. Przede wszystkim prywatnie wypełnisz ubytki zębów z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii. Skorzystasz ze światłoutwardzalnych materiałów oraz nowocześniejszych narzędzi optycznych. Nowoczesny sprzęt medyczyny to kolejny, bezapelacyjny atut.
NFZ nie umożliwi Ci również leczenia kanałowego przedtrzonowców i trzonowców. Ich utrzymanie w dobrej kondycji jest tak naprawdę kluczowe dla zdrowia. To właśnie przedtrzonowce i trzonowce odpowiadają za żucie i trzymanie żuchwy w odpowiedniej pozycji.
Na NFZ nie wykonasz również zabiegów związanych ze stomatologią estetyczną. Wybielanie zębów czy korekta kształtu zębów to usługi dostępne wyłącznie prywatnie. Podobnie jest w przypadku protetyki stomatologicznej. Koronki, licówki, implanty, mosty, onley i inlay zaproponuje Ci wyłącznie dentysta prywatnie.