Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Znieczulenie stomatologiczne podstawą bezbolesnej wizyty!

Zabiegi stomatologiczne często wiążą się z silnym bólem, jednak jego uniknięcie jest możliwe dzięki zastosowaniu znieczulenia. W stomatologii wykorzystuje się różne rodzaje znieczulenia, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie środka do aktualnych potrzeb oraz skomplikowania przeprowadzanego zabiegu. Poznaj rodzaje dostępnych znieczuleń!

Znieczulenia dentystyczne – rodzaje oferowanych znieczuleń

W przypadku niektórych zabiegów stomatologicznych zastosowanie znieczulenia jest wręcz obowiązkowe, z kolei w przypadku innych jest to kwestia indywidualna, uzależniona od potrzeb pacjenta. Przyjmuje się, że podanie znieczulenia jest konieczne np. w przypadku leczenia kanałowego oraz wszelkich zabiegów chirurgicznych. Jeśli jednak pacjent sobie tego życzy, znieczulenie można zastosować tak naprawdę przy każdym zabiegu. Dotyczy to jednak usług świadczonych prywatnie. NFZ nie zapewnia takiej dowolności.

Podstawowy podział na znieczulenia pozwala wyróżnić m.in. znieczulenie nasiękowe. Jest podawane poprzez wstrzyknięcie leku do dziąsła umiejscowionego przy zębie, na którym będzie przeprowadzany zabieg. Kolejny rodzaj to znieczulenie powierzchniowe, podawane w formie żelu, sprayu lub kremu. Znajduje zastosowanie w przypadku usuwania zębów mlecznych czy nacinania ropnia podśluzówkowego.

Kolejne znieczulenie to znieczulenie śródwięzadłowe, stosowane w formie strzykawki ciśnieniowej. Jest wprowadzane do więzadła przyzębia, m.in. w przypadku leczenia kanałowego. Znieczulenie przewodowe polega z kolei na umiejscowieniu środka znieczulającego w miazdze zęba, z kolei znieczulenie śródkostne – polega na wwierceniu odpowiedniego preparatu w żuchwę lub kość szczękową. Pozwala to znieczulić połowę żuchwy, jednak ta forma znieczulenia zdecydowanie nie należy do najpopularniejszych rozwiązań.

Nasza klinika dentystyczna we Wrocławiu wykorzystuje również gaz rozweselający, dzięki któremu pacjent może się rozluźnić i zapomnieć o stresie związanym z przeprowadzanym zabiegiem. W niektórych przypadkach stosuje się również narkozę, jednak jest ona przeznaczona dla najpoważniejszych zabiegów oraz dla osób cierpiących na dentofobię.

Znieczulenie stomatologiczne

Jak długo trzyma znieczulenie dentystyczne?

Czas utrzymywania się znieczulenia jest uzależniony przede wszystkim od ilości podanego preparatu, ale również od jego rodzaju. Znieczulenie powierzchniowe zwykle utrzymuje się od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, znieczulenie nasiękowe do dwóch lub trzech godzin, z kolei przewodowe – nawet do kilkunastu.

Ból po znieczuleniu zęba powinien być delikatny lub całkowicie nieodczuwalny. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące sygnały, warto omówić je ze stomatologiem, który przeprowadzał zabieg i aplikował znieczulenie.

Czy znieczulenie może mieć skutki uboczne?

Znieczulenie u dentysty jest w większości przypadków bezpieczne, jednak nie oznacza to, że nie może nieść za sobą żadnych skutków ubocznych. Po znieczuleniu może pojawić się np. krwiak w miejscu iniekcji lub reakcja alergiczna na środek znieczulający, ale są to naprawdę sporadyczne przypadki.

Z tego też względu tak ważne jest, by przekazać stomatologowi wszelkie niezbędne informacje dot. schorzeń, przyjmowanych leków oraz uczuleń. Szczera rozmowa z dentystą pozwoli uniknąć pojawienia się jakichkolwiek skutków ubocznych.

W Dentaxo wiemy jak wykonać znieczulenie, aby było to bezpieczne dla Twojego zdrowia! Mimo to, poznaj podstawowe przeciwwskazania do wykonania znieczulenia. Tak na wszelki wypadek!

Dodatkowo istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają zastosowanie znieczulenia dentystycznego. Można do nich zaliczyć m.in. alergie, ciążę, a także niektóre schorzenia, takie jak cukrzyca typu 1, epilepsja, nadciśnienie, rozedma płuc czy astma oskrzelowa. W przypadku ciąży nie można stosować jedynie niektórych środków znieczulających. Niezbędna jest wówczas konsultacja ginekologiczna, która potwierdzi możliwość zastosowania środka znieczulającego, a także dopasowanie odpowiedniego rodzaju znieczulenia.