Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Wypełnienie kompozytowe zęba poprawi Twój uśmiech, pewność siebie i atrakcyjność!

Wypełnienie kompozytowe zęba, czyli inaczej bonding zębów to jeden z wielu zabiegów pozwalających na poprawę wyglądu uśmiechu. Pozwala osiągnąć nie tylko równe, ale również białe zęby. Kiedy warto zdecydować się na bonding i jakie wypełnienie wykorzystuje się w jego przypadku?

Wypełnienie kompozytowe zęba, czyli popularny bonding zębów

Bonding to zabieg z zakresu stomatologii estetycznej, mający na celu poprawę kształtu i wyglądu zębów. Jest małoinwazyjnym odbudową estetyczną. Podczas zabiegu struktura szkliwa jest naruszana w bardzo niewielkim stopniu, a na efekty nie trzeba wcale długo czekać. Zabieg ten składa się z kilku istotnych etapów, a pierwszym z nich jest oczyszczenie powierzchni zębów, co pozwala przygotować je na kolejne etapy zabiegu.

W zależności od sytuacji, możliwe jest również delikatne opracowanie zęba i zmniejszenie jego powierzchni. Jednym z najważniejszych etapów jest wytrawianie szkliwa kwasem przez kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. To proces niezbędny, dzięki któremu kompozyt będzie odpowiednio przylegać do zęba. Dopiero tak przygotowaną powierzchnię zębów pokrywa się cieniutką warstwą bondu, a dokładniej – żywicy kompozytowej. Ostatnią warstwę zawsze dopasowuje się do barwy zębów pacjenta, tak, by efekt był naturalny. Na sam koniec zęby naświetla się za pomocą specjalnej lampy.

Bonding zaleca się wykonywać wyłącznie na zębach zdrowych, a jego przeprowadzenie w przypadku infekcji lub schorzenia, może nieść za sobą poważne konsekwencje. W naszej klinice nigdy nie przechodzimy obok tej kwestii obojętnie, bowiem to zdrowie naszych pacjentów jest dla nas priorytetem.

Wypełnienie kompozytowe Wrocław

Wypełnienie kompozytowe stosowane do bondingu – właściwości

Żywica kompozytowa, na bazie której tworzy się specjalny kompozyt światłoutwardzający, zawiera w swoim składzie dwa najważniejsze składniki – matrycę organiczną oraz nieorganiczny napełniacz, np. dwutlenek krzemu. Pozostałe składniki znajdujące się w składzie wypełnienia występują w mniejszych ilościach, a ich głównym zadaniem jest zwiększenie adhezji oraz wspomożenie polimeryzacji.

Wypełnienie charakteryzuje się doskonałą wytrzymałością, a dzięki możliwości doboru odpowiedniego koloru – wypełnienie jest niemalże niewidoczne.

Jakie są efekty bondingu zębów?

Efekty bondingu są uzależnione od wielu czynników, jednak docelowo zabieg ten ma za zadanie:

  • wyrównać zęby,
  • poprawić kształt zębów,
  • poprawić kolor zębów,
  • zamaskować ewentualne pęknięcia i ukruszenia.

Bonding stanowi obecnie jedną z najlepszych metod na poprawę wyglądu zębów. Efekty dotyczą jednak nie tylko kwestii wizualnych, bowiem zabieg ma za zadanie również odbudować zęby, a take zniwelować nieestetyczne przebarwienia.

Efekty tego rodzaju zabiegu mogą utrzymywać się nawet do 5 lat. Kwestia ta zależy od wytrzymałości zębów, jakości kompozytu, a także precyzji wykonania zabiegu. Wraz z upływem czasu kompozyt może zacząć matowieć i stać się podatny na przebarwienia. Proces ten przyspiesza nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także częste spożywanie alkoholu, napojów gazowanych i niezdrowego jedzenia. Czas utrzymywania się efektów zależy więc nie tylko od stomatologa, który przeprowadzał zabieg, ale również i od samego pacjenta. Po upłynięciu pięciu lat zabieg bondingu można powtórzyć.

Wypełnienie kompozytowe Wrocław

Korzyści wynikające z kompozytowego wypełniania zębów

Za wykonaniem tego zabiegi przemawia przede wszystkim anturalny efekt. Wypełnienie kompozytowe doskonale współgra z naturalnym kolorem szkliwa. Kolejnym atutem tego rozwiązania jest minimalna inwazyjność. Cały zabieg opiera się na stopniowym nakładaniu warstw kompozytowych, dzięki czemu możliwe jest zachowanie większej ilości zdrowych tkanek, niż ma to miejsce w przypadku np. wypełnień amalgamatowych.

To również zabieg w pełni bezpieczny dla pacjenta. Wypełnienie kompozytowe nie zawiera rtęci ani innych szkodliwych substancji, a co więcej – jest hipoalergiczne. Nie powoduje więc żadnych reakcji alergicznych i nie wiąże się z negatywnymi konsekwencjami. Kompozyty są ponadto elastyczne i wysoce odporne na pęknięcia.

Decydując się na na bonding, pamiętaj, by wybrać profesjonalne centrum stomatologii we Wrocławiu. To kluczowa kwestia dla osiągnięcia pożądanych rezultatów.