Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Rodzaje licówek, które poprawią Twój uśmiech!

Piękny, biały uśmiech to marzenie każdego z nas! W jego osiągnięciu pomagają nie tylko zabiegi, takie jak piaskowanie czy skaling, ale również wszelkiego rodzaju nakładki, w tym np. licówki. Czym są i jakie rodzaje licówek oferujemy w naszej klinice? Jak wygląda proces ich założenia? Sprawdź!

Czym są licówki i jakie rodzaje ich wyróżniamy?

Licówki to cienkie nakładki na zęby, które mocuje się do przedniej ściany zębów. Swoim wyglądem niewiele różnią się od naturalnego szkliwa zębów i są bardzo ciężkie do odróżnienia. Są zdrowe, białe i równe. Licówki stosuje się przede wszystkim w celu poprawy wyglądu zębów. Pozwalają zniwelować nieestetyczny kształt, kolor, długość, szerokość, a nawet i niewielkie ubytki. Co jednak istotne, licówki zakładamy wyłącznie po uprzednim wyleczeniu wszystkich zębów. Stomatologia we Wrocławiu znajduje się na bardzo wysokim poziomie, dlatego możesz bez obaw zgłosić się do nas w sprawie przygotowania obszernego planu leczenia.

Bardzo często stosuje się je na zębach martwych, które przeszły leczenie kanałowe. Jest to jedno z najczęstszych wskazań, bowiem martwe zęby zmieniają swoją barwę i nie prezentują się tak, jak pozostałe. Przed założeniem licówek zaleca się również przeprowadzić piaskowanie i skaling. Umożliwia to dokładne oczyszczenie zębów. Licówki zawsze dopasowuje się do naturalnych zębów, tak, by efekt był naturalny i w pełni satysfakcjonujący.

Rodzaje licówek Wrocław

Wskazania do założenia licówek

Najczęstsze wskazania do założenia licówek to m.in.:

  • przebarwienia korony zęba – wbrew pozorom, nie muszą być spowodowane nieprawidłową higieną, a np. wadami w rozwoju szkliwa czy nawet stosowaniem niektórych leków,
  • nieprawidłowy kształt zębów – licówka pozwala zamaskować tego typu niedoskonałości,
  • złamany brzeg w przednim zębie – wówczas licówka nie tylko maskuje ubytek, ale przede wszystkim stabilizuje i wzmacnia ząb.

Licówek nie zaleca się stosować w przypadku wad zgryzu lub bruksizmu. W takich przypadkach możliwe jest ich założenie dopiero po wyleczeniu tych dolegliwości.

Rodzaje licówek, w które warto zainwestować!

W naszym gabinecie stomatologicznym oferujemy cztery rodzaje licówek. Są to:

  • licówki akrylowe – stosuje się je wyłącznie jako tymczasowe rozwiązanie, bowiem pozwalają zabezpieczyć zęby przed założeniem właściwej licówki, np. kompozytowej czy ceramicznej, licówki akrylowe nie są tak wytrzymałe jak inne propozycje,
  • licówki kompozytowe – charakteryzują się estetycznym wyglądem i wysokim poziomem twardości, zbliżonym do twardości szkliwa, są łatwe w nadbudowie, korekcji i polerowaniu, jednak w ich przypadku należy zwrócić większą uwagę na odkładanie się osadu, wymianę licówek kompozytowych zaleca się średnio co 3 lata,
  • licówki ceramiczne – umożliwiają uzyskanie optymalnego kształtu i pożądanego koloru, są wysoce wytrzymałe i poprawiają funkcję odgryzania pokarmów, są tak naprawdę bezinwazyjne dla przyzębia, nie wywołują alergii, nie chłoną barwników z pożywienia i nie wspomagają gromadzenia się płytki bakteryjnej,
  • licówki porcelanowe – to kolejne wytrzymałe licówki, ponadto w doskonały sposób imitują wygląd naturalnego szkliwa, przepięknie odbijają światło i nie są podatne na przebarwienia, ich cena jest wyższa niż ma to miejsce w przypadku licówek ceramicznych i kompozytowych, jednak jednocześnie charakteryzują się dłuższą żywotnością – można nosić je przez 10, a nawet 15 lat.
Rodzaje licówek Wrocław

Jak wygląda założenie licówek?

Zakładanie licówek odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Bezpośrednio po jego przeprowadzeniu może pojawić się nadwrażliwość, utrzymująca się od kilku godzin do maksymalnie kilku dni.

Co istotne, na uzyskany efekt wizualny, niebagatelny wpływ ma technika mocowania oraz typ cementu. Dodatkowo pacjent musi stosować się do zaleceń stomatologa oraz prawidłowo pielęgnować licówki. Kluczowe jest odpowiednie szczotkowanie, płukanie jamy ustnej z resztek pokarmu, a także regularne czyszczenie przestrzeni między zębami. Dzięki stosowaniu się do wszelkich zaleceń można cieszyć się nie tylko pięknym uśmiechem, ale również długą żywotnością licówek.