Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Implanty zębów Wrocław – rodzaje i zalety

Braki w uzębieniu mogą wpływać nie tylko na Twój wygląd, ale również na zdrowie. Ich uzupełnienie jest możliwe m.in. dzięki implantom. Jakie są zalety tego rozwiązania i jak wygląda założenie implantów?

Czym są implanty zębów?

Implant to metalowe uzupełnienie, które umożliwia rekonstrukcję brakującego uzębienia. Zastępuje korzeń zęba i najczęściej jest wkręcana w kość szczęki lub żuchwy. Implanty stomatologiczne są w pełni bezpieczne, nie powodują żadnych uczuleń i są bardzo dobrze przyjmowane przez organizm człowieka.

Co ważne, implanty różnią się od siebie kształtem, wymiarami, a także powłoką. Chronią przed stopniowym zanikaniem kości wokół utraconego zęba, a co się również z tym wiąże – zapobiegają rozchwianiu innych zębów oraz ich wypadaniu.

Wskazania do założenia implantów zębowych to:

  • brak jednego lub kilku zębów,
  • całkowity brak uzębienia,
  • brak zawiązków zębów stałych,
  • braki międzyzębowe.

Do przeciwwskazań implantów zalicza się z kolei zaburzenia układu krzepnięcia, ciążę, niektóre wady serca, choroby reumatoidalne, aktywne choroby nowotworowe, a także miejscowe procesy zapalne.

Implanty zębów Wroclaw

Rodzaje implantów zębów

Na rynku dostępnych jest wiele różnych systemów implantologicznych. Najpopularniejsze z nich pochodzą m.in. z Niemiec, Ameryki oraz Szwajcarki. Mogą być wykonywane z następujących materiałów:

  • tytan – implanty tytanowe cieszą się największą popularnością, charakteryzują się wysoką trwałością, tytan jest materiałem dobrze tolerowanym przez organizm człowieka i może być z powodzeniem stosowany u większości pacjentów,
  • ceramika – implanty ceramiczne do złudzenia przypominają naturalne zęby, są odporne na wszelkie uszkodzenia i nie reaguję na zmiany temperatury w jamie ustnej,
  • porcelana – to kolejny, bardzo wytrzymały materiał, implanty porcelanowe są niezwykle solidne, wręcz niezniszczalne, jednak porcelana jest jednym z najdroższych materiałów,
  • metal – implanty metalowe nie są tak popularne jak pozostałe, są znacznie tańsze i niestety wyróżniają się na tle zębów,
  • akryl – podobnie jak i implanty metalowe, tak i akrylowe nie są wytrzymałe, a ich cena jest dużo niższa niż w przypadku modeli ceramicznych, porcelanowych czy tytanowych.

Dodatkowo implanty można podzielić ze względu na czas użytkowania. Implanty czasowe wykorzystuje się je w celu skorygowania zgryzu i nie stanowią rozwiązania długoterminowego. Implanty stałe stanowią mocowanie dla wyjmowanych protez.

Zakładanie implantów

Założenie implantu nie jest bolesne, bowiem zabieg ten przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. W rzadkich przypadkach stomatolodzy wybierają narkozę. Wykonanie zabiegu poprzedza konsultacja u specjalisty, który przeprowadza szczegółowy wywiad oraz zapoznaje się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Następnie wykonuje wszelkie potrzebne badania oraz ustala plan leczenia z pacjentem.

Samo założenie implantu rozpoczyna się od delikatnego nacięcia dziąsła oraz wywierceniu otworu w kości. Umożliwia on wszczepienie implantu, a następnie wkręcenie specjalnej śruby gojącej. Na samym końcu mocuje się koronę na implancie.

Po założeniu implantów nie można zapominać o ich odpowiedniej pielęgnacji. Implanty, tak jak i zdrowe zęby, wymagają regularnego i dokładnego szczotkowania oraz nitkowania. Zaleca się również płukać usta specjalnym preparatem. Na rynku dostępne są specjalne pasty do zębów dedykowane posiadaczom implantów, a nawet i specjalne żele pozabiegowe, które pomagają w utrzymaniu higieny na odpowiednim poziomie. Jeśli Ciebie również interesują implanty zębów we Wrocławiu, skontaktuj się z nami już dziś i umów na wizytę u specjalisty!

Implanty Zębów

Zalety stosowania implantów

Implanty posiadają wiele zalet, a jedną z nich jest poprawa wyglądu. Brak zębów nie tylko sam w sobie prezentuje się nieestetycznie, ale może również przekładać się na brak stymulacji kości. Implanty umożliwią Ci spożywanie wszystkiego, co tylko chcesz jeść. To również dzięki implantom zapomnisz o protezie i stosowaniu klejów. Dodatkowo implanty w żaden sposób nie ingerują w naturalne zęby, co jest kolejnym atutem tego rozwiązania.