Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Czym jest resekcja korzenia zęba?

Usunięcie zęba to często ostateczność, która może wynikać z przeróżnych wad, jak i schorzeń. Istnieją jednak zabiegi, które pozwalają uniknąć usunięcia zęba oraz go odratować. Jednym z nich jest resekcja korzenia. Sprawdź, jakie są wskazania do tego zabiegu!

Resekcja korzenia zęba – charakterystyka zabiegu

Resekcja korzenia jest zabiegiem polegającym na usunięciu fragmentu korzenia zęba oraz zabezpieczeniu wierzchołka specjalnym materiałem stomatologicznym. Najczęściej zabieg ten wykonuje się w przypadku stanów zapalnych umiejscowionych wokół wierzchołka korzenia, w których leczenie endodontyczne nie przyniosło oczekiwanych rezultatów.

Resekcję przeprowadza się także w przypadku nieprawidłowej budowy anatomicznej zęba, bowiem uniemożliwia ona przeprowadzenie leczenia kanałowego. Zabieg resekcji korzenia zęba bardzo często pozwala uratować ząb kwalifikujący się do usunięcia ze względu na rozległy stan zapalny.

Pozostałe wskazania do resekcji korzenia zęba to m.in.:

 • złamanie wierzchołka korzenia zęba,
 • złamanie narzędzia dentystycznego umiejscowionego w kanale korzeniowym,
 • samoistne obumarcie zęba,
 • powikłania po leczeniu zębów z uzupełnieniem protetycznym, najczęściej w przypadku stosowania wkładów koronowo-korzeniowych.

W naszej klinice stomatologicznej zabieg resekcji przeprowadzany jest przez doświadczonych specjalistów z dziedziny chirurgii stomatologicznej.

Resekcja zęba

Przeciwwskazania do wykonania resekcji korzenia zęba

Warto wiedzieć, że przeprowadzenie resekcji korzenia zęba nie jest zawsze możliwe. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jego wykonanie. Resekcji nie przeprowadza się w przypadku zębów mlecznych. Problemy zdrowotne, które również uniemożliwiają jej przeprowadzenie to przede wszystkim:

 • białaczka,
 • cukrzyca,
 • nadciśnienie,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • niektóre choroby tarczycy,
 • niektóre choroby nerek,
 • choroby wirusowe, takie jak np. wirus opryszczki,
 • zaburzenia zgryzu,
 • paradontoza,
 • stan zapalny gardła lub jamy ustnej,
 • podłużne złamanie korzenia zęba.

Resekcji nie wykonuje się również w przypadku kobiet w ciąży. Niezależnie od sytuacji, wskazania do wykonania resekcji powinny być każdorazowo konsultowane z lekarzem stomatologiem.

Przebieg zabiegu resekcji korzenia zęba

Zabieg resekcji korzenia zęba poprzedza szczegółowy wywiad lekarski, analiza sytuacji zdrowotnej danego pacjenta, a także wykonanie zdjęcia RTG. Jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, chirurg stomatologiczny przystępuje do podania pacjentowi znieczulenia miejscowego. Następnie przeprowadza zabieg, nacinając śluzówkę w odpowiednim miejscu oraz wycinając chory fragment. Po tym procesie dokonuje szczelnego wypełnienia kanału korzeniowego, a na samym końcu zszywa ranę.

Resekcję korzenia zęba przeprowadza się z zastosowaniem mikroskopu stomatologicznego. Wykonanie zabiegu nie boli, bowiem wykorzystuje się znieczulenie miejscowe. Kiedy znieczulenie przestanie działać, mogą pojawić się takie objawy, jak obrzęk, opuchlizna, ból, zaczerwienienie, krwawienie i delikatne mrowienie. To normalne objawy i nie powinny budzić niepokoju.

Po resekcji zaleca się unikać wysiłku fizycznego, gorących pokarmów oraz płukania jamy ustnej. Nieprzyjemne objawy powinny ustąpić maksymalnie po kilku tygodniach, choć zazwyczaj ustępują znacznie szybciej. Przez kolejne 2-3 tygodnie po zabiegu wskazane jest przyjmowanie pokarmów jedynie w postaci półpłynnej. Pozwala to uniknąć podrażnień.

Po około tygodniu możliwe jest już zdjęcie szwów. Choć proces gojenia nie trwa długo, dziąsło odzyskuje swój docelowy kształt dopiero po upłynięciu około pół roku od przeprowadzonego zabiegu.

Nasza klinika stomatologiczna we Wrocławiu oferuje profesjonalny, nowoczesny sprzęt, komfortowe warunki oraz wieloletnie doświadczenie naszych specjalistów. Przeprowadzamy przeróżne zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej, a resekcja korzenia zęba jest jednym z nich. Zachęcamy do odwiedzenia naszej placówki. To miejsce przeznaczone zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.