Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Jak naprawdę powinna wyglądać higiena jamy ustnej?

Osiągnięcie pięknego, zdrowego uśmiechu jest możliwe nie tylko dzięki odpowiednim zabiegom stomatologicznym, ale także dzięki codziennej pielęgnacji. Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej? O czym należy pamiętać podczas codziennego szczotkowania zębów?

Prawidłowe mycie zębów, to podstawa odpowiedniej higieny jamy ustnej!

Podstawą higieny jamy ustnej jest oczywiście mycie zębów. Zaleca się przeprowadzać ja 3 razy dziennie, a gdy zachodzi taka potrzeba – również po każdym posiłku. Należy zakupić odpowiednią szczoteczkę, która nie będzie podrażniać dziąseł. Zęby należy czyścić ruchami wymiatającymi. Nie należy wykonywać ruchów szorujących, bowiem prowadzą do ścierania się szkliwa.

Warto zwrócić uwagę na to, by nacisk szczoteczki nie był zbyt duży. Ruchy powinny być precyzyjne, ale nie silne. Dodatkowo należy pamiętać o tym, by docierać szczoteczką do wszystkich miejsc, również tych trudno dostępnych. Codzienna pielęgnacja powinna obejmować nie tylko szczotkowanie zębów, ale również stosowanie nici dentystycznych. Pozwalają pozbyć się nieczystości z przestrzeni pomiędzy zębami, do której nie sposób jest dotrzeć z pomocą szczoteczki.

Osoby posiadające implanty, mostki czy korony, powinny wybierać nici specjalistyczne stworzone z myślą właśnie o wspomnianych uzupełnieniach. Systematyczne nitkowanie oraz mycie zębów to dwa najprostsze sposoby na zabezpieczenie przed płytką nazębną.

Higiena jamy ustnej

Prawidłowe żywienie

To, co spożywamy na co dzień, również ma ogromne znaczenie dla stanu naszych zębów. Naszym klientom zawsze powtarzamy, jak ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dostarcza niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym zęby mogą być zdrowe. Witamin D wspiera przyswajanie minerałów, witamina C wzmacnia dziąsła, z kolei wapń stanowi pierwiastek budulcowy.

Produkty zawierające duże ilości cukru, takie jak czekolada, cukierki, produkty mączne, mogą prowadzić do stanów zapalnych, a nawet i rozwoju próchnicy. Niebezpieczne mogą być również napoje o niskim pH, takie jak coca cola. Przyczyniają się do erozji szkliwa.

Nie oznacza to jednak, że jedzenie słodyczy czy picie gazowanych napojów zawsze będzie niszczyć zęby. Spożywanie takich produktów z umiarem nie będzie oznaczać żadnych negatywnych konsekwencji. Fast foody i słodycze nie powinny stanowić głównego elementu diety, a co najwyżej dodatek do zbilansowanego jadłospisu.

Regularne wizyty u dentysty – jeśli chcesz postawić na profilaktykę, umów termin w naszej klinice!

Aby zachować zdrowie jamy ustnej, należy regularnie odwiedzać dentystę. Wizyty kontrolne powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku. Dentysta może zalecić wykonanie zabiegów profilaktycznych, które dodatkowo wspomogą profilaktykę oraz poprawią wygląd zębów. Mowa tu o takich zabiegach, jak:

 • skaling,
 • piaskowanie,
 • lakierowanie,
 • polerowanie.

Zabiegi te pozwalają zabezpieczyć zęby przed wszelkimi chorobami, w tym m.in. przed próchnicą. Jeśli doświadczasz bólu zęba, krwawienia dziąseł czy jakichkolwiek, niepokojących objawów – powinieneś od razu umówić się na wizytę u specjalisty. Jeśli chcesz zachować zdrowie jamy ustnej, nie możesz lekceważyć żadnych dolegliwości. Takie działanie może doprowadzić do pogorszenia się stanu zębów, a to wyłącznie utrudni ewentualne wyleczenie.

Prawidłowa higiena jamy ustnej to coś więcej niż wybór odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów, chociaż to też istotna kwestia!

Codzienne czyszczenie zębów powinno odbywać się przy pomocy wysokiej klasy szczoteczki oraz pasty do zębów. Na rynku dostępne są różne propozycje, w tym m.in. pasty:

 • na parodontozę,
 • na nadwrażliwość zębów,
 • ortodontyczne,
 • antybakteryjne,
 • bez fluoru,
 • bez SLS,
 • do implantów,
 • naturalne,
 • z węglem aktywnym,
 • na suchość w ustach,
 • na zapalenie dziąseł.

Pastę należy dostosować do indywidualnych potrzeb zębów i dziąseł. Jeśli doświadczasz częstych krwawień i wrażliwości, to poza skonsultowaniem tego ze specjalistą, powinieneś zadbać o zakup delikatnej pasty, np. tej z naturalnym składem.

To samo dotyczy szczoteczki. Obecnie dużym zainteresowaniem cieszą się szczoteczki soniczne, które świetnie radzą sobie z kamieniem nazębnym, usuwają płytkę bakteryjną i są po prostu skuteczniejsze, niż szczotki manualne. Warto zwrócić na nie uwagę, przy czym należy pamiętać o regularnej wymianie końcówek.