Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław
dentaxo_logo_color

BAZA WIEDZY

Leczenie zębów u dzieci to fundament zdrowych zębów na kolejne lata!

O zęby dziecka należy dbać tak samo, jak o zęby osoby dorosłej. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może szybko doprowadzić do poważnych powikłań. Jakie zabiegi stomatologiczne warto wykonywać u dzieci? Jakie zapewniają efekty? Przekonaj się!

Fluoryzacja zębów u dzieci

Jednym z zabiegów profilaktycznych, które warto wykonywać u dzieci, jest fluoryzacja. Ten zabieg może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Jest dla dziecka całkowicie bezbolesny, dzięki czemu nie przyczynia się do żadnych negatywnych skojarzeń. Głównym zadaniem fluoryzacji jest poprawa wyglądu i zdrowia, a także ochrona przed rozprzestrzenianiem się próchnicy.

Fluoryzacja wzmacnia szkliwo i pozwala zniwelować negatywne skutki nieprawidłowej higieny jamy ustnej czy też spożywania słodyczy. Poza profilaktyką, istnieją również pewne wskazania do wykonania fluoryzacji. Wśród nich można wymienić nadwrażliwość zębów, przebarwienia oraz aparat ortodontyczny.

Zabieg ten rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów przy pomocy specjalnej szczoteczki. Następnie specjalista usuwa fragmenty osadu nazębnego, o ile się taki zgromadził. Na samym końcu na zęby nakłada się cienką warstwę fluoru. Składnik ten zwiększa mineralizację tkanki zębów, zwiększa odporność zębów na działanie kwaśnego środowiska w jamie ustnej oraz ogranicza wzrost bakterii próchnicotwórczych.

Leczenie zębów dzieci Wrocław

Lakowanie zębów u dzieci

Lakowanie zębów to zabieg polegający na nałożeniu laku. Jest to substancja, której skład opiera się na żywicy. Lakowanie pozwala wygładzić zęby i wyeliminować ciężkie do oczyszczenia zagłębienia. Bardzo często gromadzą się w nich resztki pokarmowe, będące pożywką dla bakterii występujących w jamie ustnej. Lakowanie najczęściej wykonuje się na trzonowcach i przedtrzonowcach.

Zabieg u dziecka rozpoczyna się od dokładnej oceny stanu uzębienia. Warto bowiem wspomnieć, że lakowanie przeprowadza się wyłącznie w przypadku zdrowych zębów. Jeśli zostaną zauważone jakiekolwiek zmiany próchnicze, niezbędne będzie przeprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Cały zabieg rozpoczyna się od oczyszczenia zębów oraz założenia wytrawiacza do lakowania. Przygotowuje on zęby oraz ułatwia osadzenie się laku w trudno dostępnych miejscach. W przypadku nakładania go na mleczaki, wytrawiacz zaleca się pozostawić na około 30-90 sekund, a następnie zmyć. Następnie na powierzchnię zębów nakłada się lak, zazwyczaj przy pomocy specjalnej szczoteczki. Niezbędne jest również jego utwardzenie, co jest możliwe dzięki wykorzystaniu lampy diodowej.

Ostatnim już etapem tego zabiegu jest sprawdzenie, czy substancja w żaden sposób nie utrudnia prawidłowego zagryzania zębów. Po 6 miesiącach od wykonania lakowania należy udać się na wizytę kontrolną, która pozwoli ocenić, czy doszło do utraty laku. Jeśli tak, stomatolog uzupełnia ubytki.

Leczenie zębów dzieci Wrocław

Lapisowanie zębów u dzieci

Lapisowanie zębów to kolejny zabieg stomatologiczny, który wykonuje się u dzieci. Można go stosować nawet w bardzo wczesnym wieku. Lapisowanie pozwala uzupełnić ewentualne ubytki, będące np. skutkiem upadku. Dodatkowo zapobiega przedwczesnej utracie zębów mlecznych, a także powstawaniu poważniejszych problemów zdrowotnych.

Zabieg ten jest wykonywany również w przebiegu leczenia próchnicy zębów mlecznych, gdy założenie wypełnienia nie jest jeszcze możliwe. Należy jednak zaznaczyć, że zabieg będzie skuteczny wyłącznie wtedy, gdy zmiany próchnicze nie będą zaawansowane. Choć lapisowanie nie jest w stanie wyleczyć próchnicy, może zatrzymać jej rozwój. Zabieg ten jest więc wykonywany czasowo aż do momentu, w którym możliwe będzie wykonanie wypełnienia.

Podobnie jak i każdy inny zabieg, lapisowanie rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia zębów. Następnie zostają one dokładnie wysuszone, a ich powierzchnię nasącza się specjalnym roztworem dezynfekującym oraz nakłada azotan srebra lub chlorek cynku. Podczas płukania buzi zachodzi reakcja chemiczna, która tworzy barierę antybakteryjną na powierzchni zębów.

Leczenie zębów u dzieci, a może profilaktyka?

Nasza klinika stomatologiczna dla dzieci we Wrocławiu oferuje wszystkie z wyżej wymienionych zabiegów. Nasi stomatolodzy dziecięcy zapewniają profesjonalne i przyjazne podejście do każdego malucha.