Klinika stomatologiczna Dentaxo, ul. Dokerska 2A, Wrocław

BAZA WIEDZY

Leczenie kanałowe pod mikroskopem Wrocław

Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala uniknąć usunięcia zęba. Ta metoda leczenia jest niezwykle precyzyjna oraz efektywna, dzięki czemu umożliwia odzyskanie zdrowia. Jak wygląda leczenie kanałowe krok po kroku? O czym powinieneś wiedzieć?

Czym jest leczenie kanałowe i kiedy ząb kwalifikuje się do jego przeprowadzenia?

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, jest wykonywane w przypadku stanu zapalnego miazgi zębowej. Może on wystąpić zarówno w przypadku zęba ze zmianami próchnicowymi, jak i w przypadku tego pozornie zdrowego. Najczęstsze objawy, które występują w przypadku stanu zapalnego to bardzo silny ból, nasilający się najczęściej wieczorem lub w nocy, gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej. Ból może mieć charakter promieniujący i utrudniać gryzienie.

Choroby miazgi zdecydowanie najczęściej rozwijają się na tle próchnicy. Nieleczone schorzenie może prowadzić do obumarcia miazgi, przed czym pozwala uchronić ząb właśnie leczenie kanałowe. Istotnym wskazaniem do leczenia kanałowego jest również złamanie lub pęknięcie zęba.

Przygotowanie do leczenia kanałowego

Przygotowanie pacjenta do leczenia kanałowego obejmuje m.in. przeprowadzenie wywiadu lekarskiego, a także wykonanie odpowiednich badań umożliwiających ocenę stanu zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Do podstawowych badań zalicza się RTG/RTV. W przypadku zniszczonej korony zęba, niezbędna może okazać się jej budowa bezpośrednio przed rozpoczęciem leczenia. Jeszcze przed przystąpieniem do leczenia kanałowego podaje się znieczulenie.

Leczenie kanałowe Wrocław

Usunięcie miazgi zęba to podstawa w leczeniu kanałowym

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od odszukania ujścia kanałów zębowych oraz usunięcia miazgi. Precyzyjne zlokalizowanie wszystkich kanałów korzeniowych jest tak naprawdę jednym z najbardziej wymagających etapów całego procesu leczenia.

Tuż po jego odnalezieniu, lekarz dokonuje udrożnienia oraz poszerzenia systemu kanałowego na odpowiednią długość. Do tego etapu wykorzystuje się stomatologiczne pilniki. Następnie dokonuje się oczyszczenia kanałów specjalnymi środkami antyseptycznymi, które pozwolą pozbyć się wszelkich bakterii orazs resztek chorej tkanki zęba.

Płukanie kanałów korzeniowych pod mikroskopem

Gdy kanały zostały odpowiednio przygotowane, niezbędne jest ich dokładne wypłukanie. Dzięki temu możliwe jest usunięcie tzw. warstwy mazistej, na którą składa się m.in. zakażona miazga, krwinki, resztki bakterii, białka ślinowe czy resztki zębiny. Warstwa jest bardzo cienka, jednak mimo to mogłaby utrudnić uzyskanie pożądanego efektu terapeutycznego leczenia kanałowego.

Zanieczyszczenia składające się na warstwę mazistą mogą także przylegać do ścian kanałów korzeniowych i blokować dostęp do kanalików zębinowych. Płukanie kanałów pozwala dodatkowo zmniejszyć ryzyko powstania uszkodzeń i ewentualnych powikłań.

Wypełnienie kanału korzeniowego

Gdy miazga została usunięta, a kanał odpowiednio ukształtowany, należy go szczelnie zamknąć. W tym celu najczęściej stosuje się termoplastyczny polimer, jakim jest gutaperka. Materiał ten powinien dobrze przylegać do ściany kanału i kończyć się na jego wierzchołku. Jeśli z kolei kanał zostanie nieprawidłowo wypełniony, może to poskutkować ponownymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością ponownego leczenia kanałowego.

Leczenie kanałowe Wrocław

Odbudowa korony zęba

Kiedy kanał korzeniowy został prawidłowy wypełniony, stomatolog dokonuje odbudowy korony zęba. Może zdecydować się na tradycyjną koronę lub wypełnienie onlay. Wybór w tej kwestii jest uzależniony od konkretnego przypadku, bowiem każdemu może się sprawdzić inne wypełnienie.

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku to skomplikowany proces, a więc nie ma w tym nic dziwnego, że wymaga również przejścia rekonwalescencji. Po leczeniu zaleca się unikać gorących potraw, twardych oraz takich, które wymagają intensywnego żucia. Może występować ból zęba, jednak powinien ustąpić po maksymalnie kilku dniach od zabiegu. Dokuczliwe objawy pomogą złagodzić zimne okłady. Po leczeniu należy pozostać pod stałą opieką stomatologa, bowiem niezbędne jest monitorowanie postępów, jak i ewentualnych powikłań po zabiegu.